Data publikacji
Bramy i furtki – charakterystyka, co wybrać?
Bramy wjazdowe oraz furtki są pierwszą rzeczą, która wita osoby wchodzące na posesję. Oprócz walorów estetycznych bardzo ważna jest ich funkcjonalność. Wybór odpowiedniego wariantu bramy oraz furtki jest bardzo ważny, ponieważ wymagają one odpowiedniej ilości miejsca i mają swoje charakterystyczne cechy, które mogą ograniczać możliwość ich zamontowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm najpopularniejszym rodzajom bram: przesuwnej i dwuskrzydłowej, a także furtkom.
Brama przesuwna – charakterystyka
Brama przesuwna na polskich posesjach jest widywana rzadziej niż jej dwuskrzydłowa kuzynka, aczkolwiek nie oznacza to, że jest gorsza. Ten wariant bramy składa się z jednego skrzydła i nie zabiera wiele miejsca, poruszając się w linii prostej wzdłuż ogrodzenia po jego wewnętrznej stronie. Wymaga natomiast odpowiedniej przestrzeni, aby mogła swobodnie się przesunąć i do zamontowania przeciwwagi, która zapobiega jej opadaniu. Zwykle oznacza to potrzebę posiadania wolnego miejsca o długości równej prawie dwukrotności rozmiaru bramy, na czym ucierpią osoby posiadające wąską działkę. Mechanizm otwierania zabiera swobodę związaną z wyborem strony po której będzie znajdowała się furtka, co też znacząco wpływa na swobodę konfiguracji ogrodzenia. Do otwierania bramy ręcznie (bez automatyki) najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pochwyt, zwany także antabą, za pomocą którego można w łatwy sposób przeciągnąć bramę wzdłuż jej długości.
Istnieje wiele wariantów bram przesuwnych, ale najczęściej składają się one z poziomych lub pionowych profili lub ze zgrzewanych paneli. Takie rozwiązania oferują estetyczny i ponadczasowy design, który doskonale sprawdzi się jako wizytówka posesji. Aby brama służyła niezawodnie przez długie lata, należy odpowiednio ją zabezpieczyć. Za to zadanie odpowiada ocynkowanie oraz malowanie proszkowe. Dzięki zastosowaniu tych dwóch elementów brama będzie odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście konstrukcja wymaga także utrzymywania jej w czystości. Najbardziej narażone na czynniki atmosferyczne np. śnieg lub lód,, albo zewnętrzne, takie jak np. błoto, są wózki jezdne oraz rolki najazdowe. Zabrudzenia mogą powodować nieprawidłowe działanie tych elementów, a co za tym idzie otwieranie bramy może powodować problemy.
Brama dwuskrzydłowa – charakterystyka
Brama dwuskrzydłowa składa się, jak sama nazwa wskazuje z dwóch skrzydeł. Skrzydła mocowane są do dwóch słupków bramowych za pomocą zawiasów i otwierają się do wewnątrz, jak nakazuje polskie prawo. Stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie przy wyborze bramy, ale tylko jeśli posesja, której wjazd ma reprezentować jest odpowiednio głęboka i nic nie będzie stać na drodze jej skrzydeł podczas otwierania. Prosta konstrukcja i lekkość sprawia, że jest to wariant tańszy niż brama przesuwna. Decydując się na bramę uchylną, należy pamiętać o paru ważnych sprawach. Po pierwsze, jeśli brama nie zostanie wyposażona w odpowiedni rygiel, wiatr może powodować jej samoistne otwieranie, a co za tym idzie, wywołać niepożądane uszkodzenia na terenie posesji. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniej bramy jest nierówność terenu. Może ona wpłynąć na nieotwieranie się bramy w odpowiedni sposób, ponieważ będzie haczyć o podłoże podczas ruchu skrzydła. W przypadku chęci zamontowania automatyki bramy dwuskrzydłowej, należy liczyć się z większymi kosztami od montażu systemu automatyki do bramy przesuwnej, ponieważ wymaga ona posiadania dwóch osobnych siłowników (po jednym na skrzydło), aby cały proces otwierania przebiegał sprawnie
Bramy dwuskrzydłowe podobnie jak przesuwne mogą być wykonane na wiele różnych sposobów, a do najpopularniejszych należą zgrzewane panele oraz poziome i pionowe profile.
Jeśli chcemy, aby nasza brama prawidłowo wykonywała swoją pracę, należy wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria. Jednym z najważniejszych jest wymieniany już wcześniej rygiel, który uniemożliwi jej samoistne otwieranie się. Alternatywą dla tego rozwiązania może być zasuwa, którą montuje się na łączeniu skrzydeł bramy i tak samo jak w przypadku rygla, jej zadaniem jest zabezpieczenie bramy przed otwieraniem.
Bardziej odbiegającymi od klasyki wariantami bram są bramy harmonijkowe (łamane) oraz wysuwane z ziemi.
Furtki – charakterystyka
Furtka, znajdująca się najczęściej tuż obok wjazdu na posesję, stanowi tak samo ważny element ogrodzenia jak jej sąsiadka, czyli brama. Powinna być dostosowana wizualnie do reszty ogrodzenia, aby razem tworzyło spójną i elegancką całość. Warianty furtek działają tak samo jak w przypadku bram, czyli mamy do wyboru furtki panelowe, z profili oraz z siatki. Może być wyposażona w elektrozaczep, który zabezpiecza wejście na posesję lub tylko w klasyczny zamek na klucz. Jest najczęściej używanym elementem ogrodzenia, więc musi być wytrzymała oraz funkcjonalna. Powinna być zamontowana na zawiasach regulowanych, aby idealnie dopasować ją pod wymieniany wcześniej elektrozaczep. Takie zawiasy mogą również zaoszczędzić czas przy innych okazjach, w których furtkę trzeba będzie regulować. Innymi akcesoriami, w które powinna być wyposażona w pełni funkcjonalna furtka to zamek, wkładka, klamka oraz w przypadku wersji z zautomatyzowanym otwieraniem, elektrozaczep oraz kasetę, w której będzie zamontowany. Podczas procesu wyboru furtki należy także zwrócić uwagę, w którą stronę powinna się ona otwierać.